FitPaws Trax Donut lilla 55 cm

kr. 469,00 Inkl. moms

FitPAWS Trax Donut kan bruges som et balancetræningsværktøj

Varenummer IFPKTDPR55 Kategori Tags , , ,
Del
Del
Del

FitPAWS Donut kan bruges til balancetræning eller til at styrke kernemuskulaturen hos hunde, der er for små til Peanut. Det kan også bruges i vægtbærende terapi.

Det anvendte PVC-materiale er af professionel kvalitet og specielt designet til hunde, med godt greb og modstandsdygtig over for skader fra hundenegle.

FitPAWS Donut giver en moderat balanceudfordring.

Mål: 33cm x 55cm.

Udfordringen kan justeres ved at puste bolden mindre op. Donuten er omkring 30 cm høj, har en flad og en struktureret side og er nem at puste op med den medfølgende håndpumpe.

Den nye TRAX overflade forhindrer glidning og giver neurosensorisk stimulation. Nu med Burst-Resistant Design for en sikker balance under fitnesstræning og rehabiliteringsøvelser.

Træning med din hund på TRAX Donut forbedrer forholdet mellem dig og din hund, din hund får mere selvtillid og fokuserer på dig.

Din hund får stærkere muskler og fleksible led, hvilket forbedrer præstationen under agilitykonkurrencer og udstillinger, og hunden er mindre tilbøjelig til at komme til skade.

Øvelserne med FitPAWS passer til alle racer og aldre.

– Styrk core + lemmer

– Forbedret koordination

– Bedre ledsundhed

– Reducerede adfærdsudfordringer

– Senior hunde styrkelse

– Opbygning af tillid til hvalpe

 

Vægt 5 kg
Vælg antal

1

Vi holder ferielukket i uge 29 og 30

Fra d. 17/7 til og med d. 1/8

Der er stadig mulighed for at afgive ordre på vores hjemmeside
Ordre afsendes 1 gang ugentligt